Bel kruh

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

21. jun 2006 12:35

Jaz dam na 1 kg moke 625 deci vode (čudna cifra, ker je preračunano iz angleških enot). Testo ne sme biti preveč trdo! Ponavadi delam kruh iz 1/2kg moke torej dodam 312 () deci vode (tko na uč, uglavnem, da je mal več ko 3 dl), celo kocko svežega kvasa, žličko sladkorja in žličko (ne s kupčkom) soli. Kvas samo raztopim v vodi s sladkorjem. V to ne dodajam soli! Sol raztopim posebej v delu vode. Vse sestavine zmešam v posodi samo z vilico (nič mešalnika) toliko, da se sprime, nato pa zvrnem na pult in mesim z rokami. Ko ga fino pregnetem (to delam najmanj 10 min) ga dam vzhajat za 30-45 minut, nato ga spet dobro premesim (to drugo mesenje se mi zdi, da je najpomembnejše), ponavadi naredim žemljice in to še enkrat pustim vzhajati. To se potem peče okoli 25 minut na 200 stopinj. Če naredim hlebček se peče malo dlje. Kruh na ta način mi zmerom uspe in je zelo dober: ima mehko sredico in hrustljavo skorjo. Tako da priporočam, da čimmanj komplicirate s kakršnimi koli emulzijami in podobnimi stvarmi. Bolj ko je preprosto bolje je pozdravček, Urša Sporočilo je spremenil(a) urssa dne 21. jun 2006 12:36:43

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

21. jun 2006 12:58

AK, malo me moti zadnja pripomba, da je imel kruh okus po kvasu. V solno-kvasni emulziji kvasovke preminejo, kruh vzhajajo encimi. Emulzija mora stati vsaj 4 ure, da je prava. Urša tebi bi pa rekla, da to emulzijo uporabljam prav zaradi tega, da mi ni treba komplicirat. Dam jo v moko hkrati z vročo tekočino in vzhaja ekspresno hitro celo v mrazu- tačas da se mi zgreje pečica. Dela pa s tem tudi nimam več kot ti (kvas stopiš v vodi s sladkorjem, sol stopiš v sami vodi... jaz pa kvas stopim v slani vodi in to je vse). Trd kruh je skoraj gotovo prepečen. Če ti po 20 minutah izgleda še preveč bel, mirno preklopi na zgornji žar za 5 minut in se bo tudi zabarval. Lisa

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. jun 2006 13:05

Jaz naredim emulzijo: kocko kvasa razdrobim v lonček, dodam dve žlički soli in ok. 4 dL vode. Drugi dan vzamem 1 kg moke, noter zlijem emulzijo in še vode po potrebi. Zamesim mehko, vzhajam. Ko naraste, oblikujem hlebčke in dam v pekač. Prižgem pečico (da še malo vzhaja ta čas, dokler se pečica greje). Pečem na 250 st. 10 minut, potem znižam na 200 in pečem do konca (ne vem koliko, odvisno od velikosti hlebčka/stručke). Nikoli nima okusa po kvasu, pa tudi rahel je. Pa boljšega okusa kot pred mojim "odkritjem" emulzije. Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti